Dom i wnętrze

Jak dobrać lampę wiszącą?

Lampy towarzyszą nam przez całe życie. Często nie poświęcamy im większej uwagi, wyznając zasadę, że to tylko przedmiot, który ma wtopić się w tło i dobrze spełniać swoją funkcję – jednak nie musi być ona wyłącznie praktyczna! Internet oraz liczne markety budowlane i elektryczne dają nam nieograniczone możliwości wyboru, z których warto skorzystać, nawet jeśli szukamy tak specyficznego modelu jakim jest np. lampa industrialna wisząca.

Garść praktycznych porad

Jakie są zalety lamp wiszących? Nie dają efektu oślepienia, są dobrym źródłem oświetlenia ogólnego np. w kuchni czy pokoju dziennym, równomiernie obejmują światłem całe pomieszczenie, a co szczególnie ważne przy małym metrażu – nie zajmują miejsca na podłodze, komodach czy stolikach.

Wybierając lampę, musimy się zastanowić, jakie pomieszczenie mamy do oświetlenia, jak mocnego oświetlenia potrzebujemy, w jakim jest stylu urządzone jest wnętrze oraz jaka długość kabla nas interesuje. Na dużej powierzchni warto zastosować jedną lampę kilkupunktową lub dwie, oddalone od siebie. Sprawdzi się to dobrze w pokoju dziennym czy w jadalni z długim stołem, gdzie jednopunktowe oświetlenie nie spisałoby się najlepiej.

Moc oświetlenia również ma duże znaczenie. W tym miejscu nie chodzi o wybór żarówki, ale o to, czy klosz powinien nie przepuszczać światła i być zamknięty od dołu (ozdobny), otwarty (jeden strumień światła np. do czytania) albo zupełnie przezroczysty (uniwersalne, dające dużo światła). Długi, regulowany kabel sprawdzi się tam, gdzie czasem potrzebujemy skupionego światła, a czasem bardziej ogólnego, rozproszonego. Wybór modelu i koloru warto dobrać na podstawie barw, które dominują w pomieszczeniu lub kierując się kontrastem – jeśli zależy nam na wyeksponowaniu lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji