Duże przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców są zobowiązane do przeprowadzania audytu energetycznego co 4 lata. Brak wywiązania się z obowiązku prowadzi do nałożenia kary za nieprzeprowadzenie audytu, mogącej wynosić do 5% przychodu przedsiębiorstwa osiągniętego w poprzednim roku. Chęć uniknięcia kary stanowi swoistą motywację dla przedsiębiorców, niemniej wykonanie audytu przynosi przedsiębiorcom również inne korzyści, dlatego zachęca się również małe i średni firmy, aby korzystały z tej możliwości.
Po przeprowadzonym audycie przedsiębiorstwo otrzymuje szczegółowy raport, zawierający m. in. następujące informacje:
Dzięki zidentyfikowaniu najbardziej energochłonnych obszarów, przedsiębiorca może wprowadzić w swojej działalności innowacje, które pozwolą na zredukowanie zużycia energii, co z kolei może wpłynąć na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. W konsekwencji przedsiębiorcy mają szansę uzyskać lepsze wyniki finansowe, co pozytywnie wpływa na ich odbiór przez kontrahentów, np. przez banki. Co więcej, firmy ograniczają negatywny wpływ działalności na środowisko, co wzmacnia jej pozytywny wizerunek.
Więcej informacji na temat audytu energetycznego oraz efektywności energetycznej można odnaleźć na stronie: https://go-big.com.pl/.