Wykorzystanie badań ultradźwiękowych w budownictwie jest bardzo szerokie. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie wewnętrznych struktur konstrukcji bez konieczności pobierania ich próbek czy też rozbierania. Dlatego też inna nazwa tych czynności to badania nieniszczące. Można je wykorzystać do badań konstrukcji stalowych, żelbetowych, betonowych i tak dalej.
Konstrukcje takie jak mosty bądź hale fabryczne zazwyczaj wykonywane są ze stali. Wewnątrz elementów pojawia się wiele naprężeń podczas pracy całej konstrukcji, które z czasem powodują powolne jej osłabianie. Problemem może być też korozja międzykrystaliczna, pojawiająca się zwłaszcza tam, gdzie surowiec był mocno zanieczyszczony węglem. Za pomocą pomiarów ultradźwiękowych można podejrzeć całą strukturę wewnętrzną danego elementu i oszacować jego zużycie, a także dopatrzyć się ewentualnych uszkodzeń. Dzięki temu znacznie spada szansa na wystąpienie katastrof budowlanych i innych zagrażających życiu i zdrowiu ludzi zdarzeń.
W przypadku materiałów, które są mocno narażone na kontrakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi bądź chemikaliami, ważne jest okresowe sprawdzanie grubości elementów nośnych. Ta może zmniejszać się pod wpływem korozji powłoki zewnętrznej, osłabiając w ten sposób całą konstrukcję. Wykorzystując badania typu UTT, czyli pomiar grubości za pomocą ultradźwięków, otrzymujemy bardzo dokładne dane. Dzięki nim wiadomo, czy dane elementy nie są już nadmiernie osłabione i nie należy poddać obiektu konserwacji.