Tworzenie strony www wydaje się być zajęciem od łatwego do umiarkowanie trudnego. W końcu codziennie przeglądamy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stron internetowych, co daje nam ogólne pojęcie „z czym to się je”. Jak to zazwyczaj bywa – nie jest to do końca prawdą. Profesjonaliści mają doświadczenie, dlatego dla nich stworzenie nawet najbardziej oryginalnej strony nie jest rzeczą niemożliwą, natomiast laik musi liczyć się z tym, że należy poświęcić wiele godzin na naukę, zanim witryna zacznie wyglądać zadowalająco.
To, co widzimy po wpisaniu adresu w wyszukiwarkę, to dzieło grafików jak również front-end designerów. Wykonanie grafiki, zdjęć, animacji, przycisków, przejść należy do ich obowiązków. Krótko mówiąc: dbają oni o stronę wizualno-użytkową i starają się nadać jej jak najbardziej interesujący wygląd dla osoby odwiedzającej. Choć wierzchnia warstwa jest tym, na czym skupiona jest uwaga każdej odwiedzającej osoby, należy mieć świadomość, że istnieje również druga, niewidoczna gołym okiem, bez której istnienia nie można się obejść.
Za szkielet, czyli kod źródłowy odpowiedzialny jest programista. Najczęściej używanymi w web designie językami są HTML, CSS oraz JavaScript. Z ich wykorzystaniem specjalista sprawia, że np. po wpisaniu pytania w pole wyszukiwania dostaniemy na nie odpowiedź. Bez tych elementów większość stron internetowych byłaby bezużyteczna. Natomiast umieszczenie witryny na serwerze oraz sprawienie, żeby działała prawidłowo to praca back-end designera. Dopiero łącząc wszystkie te czynniki możemy stworzyć prawidłowo funkcjonującą stronę.