W miejscach, w których nie ma infrastruktury kanalizacyjnej, ścieki odprowadzane są zazwyczaj do bezodpływowych zbiorników. Do ich wykonania stosuje się materiały gwarantujące trwałość i szczelność, czyli beton lub tworzywa sztuczne. Jeśli plac budowy znajduje się na trudnym terenie, na który nie może wjechać samochód ciężarowy, ani dźwig, zaleca się korzystanie z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. W zależności od wielkości zbiornik na szambo plastikowy może ważyć od 60 do 350 kg.
Mała waga sprawia, że jego transport i montaż jest stosunkowo łatwy i możliwy nawet bez użycia ciężkiego sprzętu. Dla porównania waga średniej wielkości szamba betonowego wykonanego z prefabrykatu wynosi kilka ton. Należy pamiętać, że produkty wykonane z tworzyw montuje się w miejscach, w których występuje niski poziom wód gruntowych. Dzięki temu uniknąć można ryzyka wypchnięcia zbiornika na powierzchnię.
Szamba wykonane z tworzyw sztucznych, które są dostępne np. na http://www.eko-lux.com/, wyróżniają się dużą szczelnością i trwałością. Chociaż są droższe od produktów wykonanych z betonu, ich ogromną zaletą jest odporność na korozję, a także działanie agresywnych substancji chemicznych, z jakich czasem korzysta się w domach. Wszystko to sprawia, że zakup takiego zbiornika jest znakomitą inwestycją na przyszłość.
Nawet w przypadku podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, szambo plastikowe można odsprzedać lub wykorzystać jako praktyczny kontener na deszczówkę. Jeśli właściciel nieruchomości zdecyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, zbiornik może pełnić funkcję osadnika gnilnego, do którego wpływają nieoczyszczone ścieki.