Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to sposób na ekologiczne usuwanie zanieczyszczeń powstających w gospodarstwach domowych. Należy jednak pamiętać, że takie obiekty można stawiać jedynie w miejscach, w których nie występuje kanalizacja. Przed rozpoczęciem budowy inwestor musi także spełnić wiele kwestii formalnych. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zgód i pozwoleń. Budowa musi być dopuszczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni lub w decyzji o warunkach zabudowy.
Trzeba mieć świadomość, że oczyszczalnie biologiczne wymagają sporo miejsca. Oznacza to, że takie obiekty mogą być budowane jedynie na działkach o odpowiedniej powierzchni. Przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, należy wziąć pod uwagę również wysokość wód gruntowych, a także przepuszczalność gruntu.
Żeby cała inwestycja była opłacalna, trzeba zainwestować w najwyższej jakości materiały, a montaż powierzyć doświadczonym fachowcom. Błędy popełnione podczas montażu mogą wydatnie skrócić okres żywotności oczyszczalni i przyczynić się do jej nieprawidłowego działania. Zasadniczo przyjmuje się, że żywotność prawidłowo wykonanego systemu drenażowego wynosi od 10 do 15 lat. Po tym okresie należy go wykonać od nowa. Decydując się na przydomową oczyszczalnię, warto także wziąć pod uwagę jej zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pompy i napowietrzacze do prawidłowego działania potrzebują prądu, co wpływa na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych.
Osoby, które nie mają pełnego przekonania co do opłacalności takiej inwestycji, mogą zdecydować się na montaż szamba. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się szamba plastikowe, które są lekkie, trwałe i łatwe w montażu. Takie produkty są dostępne m.in. na https://centrum-sciekow.pl/kategoria/szczelne-szamba-plastikowe/. Kiedy dom zostanie podłączony do kanalizacji, szambo wykorzystać można jako zbiornik na deszczówkę.